„Zielona czytelnia” przy bibliotece na ul. Rajskiej
Budynek Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
Źródło: rajska.info

„Zielona czytelnia” przy bibliotece na ul. Rajskiej

W Krakowie powstało nowe miejsce dla miłośników czytania w plenerze.

Społeczne

Dodany: 31 sierpnia 2023, 16:57

Ostatnie zmiany: 31 sierpnia 2023, 17:12

  • „Zielona czytelnia” to ogólnodostępne miejsce spotkań, w którym można zrelaksować się, poczytać lub popracować.
  • Znajduje się na zapleczu krakowskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Rajska 1), nieopodal Parku im. Wisławy Szymborskiej.
  • 30 sierpnia do użytku weszło również Informatorium, czyli punkt informacyjny dla czytelników. W Informatorium można będzie się zapisać do biblioteki oraz zapoznać się z jej ofertą.

Obie przestrzenie powstały w ramach projektu „Zagospodarowanie terenu na zapleczu budynku WBP w Krakowie”.

„Obserwacje zachowań naszych użytkowników i wsłuchiwanie się w ich potrzeby, pozwalają wierzyć, że Zielona Czytelnia będzie przestrzenią w pełni wykorzystaną i oczekiwaną, a połączenie jej z sąsiadującym Parkiem im. Wisławy Szymborskiej stworzy oryginalną, przyjazną, spokojną oazę w centrum miasta” – poinformował Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

„16 ławek, mała architektura, leżaki - zarówno rozkładane, jak i stałe - ale też trawa, która nie jest tylko po to, żeby ładnie wyglądać, ale właśnie po to, żeby na niej rozłożyć koc, żeby móc na niej prowadzić np. zajęcia z dziećmi” - mówi Jerzy Woźniakiewicz i dodaje, że „koło każdej ławeczki znajdują się punkty zasilające, ponieważ chcemy, aby nie tylko można było czytać książki, ale też korzystać np. z naszych baz dostępowych, które wykupujemy dla naszych czytelników A ten, kto będzie chciał spędzać u nas dużo czasu, może mieć problem np. z rozładowanym laptopem, dlatego właśnie są kontakty, do których można się podłączyć i podładować swoje urządzenie”.

Inwestycja została podjęta w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu Województwa Małopolskiego. Jej wartość to 6 mln złotych.

Inwestycje mieszkaniowe