Za nami wręczenie Nagrody Europejskiego Dziedzictwa
Bazylika Mariacka
Źródło: pixabay.com

Za nami wręczenie Nagrody Europejskiego Dziedzictwa

Uroczysta ceremonia odbyła się w bazylice Mariackiej.

Kulturalne

Dodany: 07 września 2023, 20:31

Ostatnie zmiany: 07 września 2023, 20:34

  • Nagroda Europejskiego Dziedzictwa została przyznana za prace konserwatorskie przy Ołtarzu Wita Stwosza przeprowadzone w latach 2015–2021.
  • Ceremonia odbyła się o godzinie 20:00 w czwartek, 7 września br.
  • Plakietę na ręce ks. infułata dr. Dariusza Rasia przekazała sekretarz generalna Europa Nostra - Sneška Quaedvlieg-Mihailović.

Nagroda przyznawana jest przez Komisję Europejską i Stowarzyszenie Europa Nostra.

„Renowacja tego wspaniałego ołtarza jest wyjątkowym i unikalnym osiągnięciem. Skrupulatna konserwacja Ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej, oparta na wnikliwych kwerendach, została przeprowadzona przez fachowców, którzy wykazali się ogromnym szacunkiem i wrażliwością dla oryginalnego dzieła. Projekt połączył osoby z różnych krajów, odzwierciedlając międzynarodowe znaczenie tego miejsca oraz potrzebę współpracy w zachowaniu dziedzictwa europejskiego.” - poinformowało Jury Nagrody.

„Zbyt rzadko nasza polska troska o dziedzictwo kulturowe i profesjonalizm naszych konserwatorów dostrzegane są dziś zagranicą. Tegoroczna nagroda to więc nie tylko wielkie wyróżnienie dla Parafii Mariackiej, ale i okazja dla Polski do dzielenia się naszymi dobrymi praktykami w opiece nad skarbami europejskiego dziedzictwa ze wspólnotą międzynarodową. Na propagowaniu takich niezwykłych dzieł, jak krakowski Ołtarz i jego spektakularna konserwacja, polega misja Europa Nostra.” - mówi profesor Jacek Purchla, wiceprezydent Europa Nostra.

Inwestycje mieszkaniowe