Wielki sukces studentów AGH na zawodach w Kanadzie
Łazik Kalman
Źródło: fot. AGH/Jakub Kopeć

Wielki sukces studentów AGH na zawodach w Kanadzie

Zespół AGH Space Systems po raz pierwszy wziął udział w Canadian International Rover Challenge. Przy okazji zajął pierwsze miejsce!

Społeczne

Dodany: 16 sierpnia 2023, 19:27

Ostatnie zmiany: 16 sierpnia 2023, 19:31

  • Zawody łazików marsjańskich Canadian International Rover Challenge 2023 trwały 4 dni (11-14 sierpnia) i miały miejsce w Drumheller w prowincji Alberta.
  • Studenci z AGH zwyciężyli w czterech z pięciu misji – Search & Rescue, Water Redirection, Traversal+, Land Speculation & Prospecting i Arm Dexterity.
  • Były to symulacje zadań, z jakimi w przyszłości mogą mierzyć się mieszkańcy kolonii na pozaziemskiej planecie.
  • Wszystkie misje wykonywał zdalnie sterowany, skonstruowany przez zespół łazik Kalman.

Zarówno świetnie przygotowani studenci, jak i odpowiednio usprawniony Kalman, poradzili sobie bez poważniejszych problemów. Jedynie w trakcie misji Traversal+ łazik przewrócił się podczas próby podjazdu na wzniesienie. Zespół zainterweniował i przeprowadził akcję ratunkową trwającą jedynie 40 sekund. Uznanie sędziów zdobyło tzw. słońce, zapewniające dodatkowe źródło światła w warunkach nocnych. AGH Space Systems zdobyli 394,46 na 550 punktów, zajmując pierwsze miejsce. W zawodach wzięło udział 17 zespołów z całego świata.

„Cztery dni zawodów były prawdziwym wyzwaniem, jednak wyjście z naszej strefy komfortu okazało się bardzo cennym doświadczeniem i bezwzględnie zweryfikowało nasze rozwiązania. Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam podróż i okazali wsparcie. Razem tworzymy niezwykły zespół, którego potencjał jest równie nieskończony, co przestrzeń kosmiczna. Postaramy się to udowodnić po raz kolejny już we wrześniu na zawodach European Rover Challenge 2023” - mówią studenci.

AGH Space Systems dzielili podium z Husky Robotics z University of Washington (drugie miejsce) i drużyną Raptors – reprezentancją Politechniki Łódzkiej (miejsce trzecie).

Inwestycje mieszkaniowe