Ruszyły prace rewitalizacyjne ruin zamku w Lanckoronie
Ruiny zamku w Lanckoronie
Źródło: lanckorona.pl

Ruszyły prace rewitalizacyjne ruin zamku w Lanckoronie

Pierwszy etap ma potrwać do końca roku.

Społeczne

Dodany: 22 sierpnia 2023, 11:35

Ostatnie zmiany: 22 sierpnia 2023, 11:44

  • Rozpoczął się pierwszy etap prac rewitalizacyjnych zamku w Lanckoronie w ramach projektu „Rewitalizacja zamku, podegrodzia, grodu i twierdzy Lanckorona”.
  • Jak poinformował wójt Tadeusz Łopata, zabiegi o doprowadzenie do rozpoczęcia prac trwały pięć lat.
  • Na ten rok na wykonanie projektu gmina otrzymała 6,3 mln złotych dotacji celowej z rezerwy budżetu państwa i 1 mln zł z ministerstwa kultury.
  • Na kolejny etap w przyszłym roku potrzebne byłoby już 16 mln zł.

Umowę na realizację prac związanych z rewitalizacją ruin zamku lanckorońskiego podpisano 8 sierpnia 2023 r. Ruiny mają zostać oczyszczone z zieleni i gruntownie zabezpieczone, ponadto wykonane zostaną przyczółki mostu zwodzonego i sama przeprawa. Firma, która wygrała przetarg bezzwłocznie rozpoczęła pracę.

„Ruiny zamku w Lanckoronie są miejscem o dużym znaczeniu historycznym i naszą powinnością jest dbanie o ich jak najlepsze zachowanie dla przyszłych pokoleń. Moim celem jest, aby lanckorońskie wzgórze wraz ze zrewitalizowanym zamkiem było chlubą całej naszej gminy. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że ta tytaniczna wręcz praca związana z pozyskaniem funduszy przyniesie owoce jeszcze w tym roku” – mówi Tadeusz Łopata.

Inwestycje mieszkaniowe