Jest pozwolenie na przebudowę stacji kolejowej w Olkuszu
Olkusz stacja kolejowa
Źródło: malopolska.uw.gov.pl

Jest pozwolenie na przebudowę stacji kolejowej w Olkuszu

Podróże w stronę Sędziszowa, Krakowa czy Katowic staną się łatwiejsze.

Społeczne

Dodany: 12 września 2023, 12:04

Ostatnie zmiany: 12 września 2023, 12:08

  • Jak poinformował Małopolski Urząd Wojewódzki, wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał decyzję o pozwoleniu na przebudowę stacji Olkusz w ciągu linii kolejowej nr 62 (Tunel – Sosnowiec).
  • Projekt obejmie kompleksową przebudowę pięciu torów wraz z siecią trakcyjną. Pojawią się dwa perony o długości 400 i 500 metrów.
  • Po przebudowie zwiększy się dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, zostaną także zmodernizowane urządzenia telekomunikacyjne, energetyczne oraz sterowania ruchem kolejowym.

Przetarg na projekt i wykonanie prac został ogłoszony przez PKP Polskie Linie Kolejowe pod koniec sierpnia br.

„Dostępność komunikacyjna jest ponadregionalna. Codzienne obowiązki, praca, nauka generują spory ruch mieszkańców pomiędzy miastami, powiatami, a nawet, jak w przypadku chociażby powiatu olkuskiego – województwami. Inwestycje w infrastrukturę kolejową mają tu swoje ogromne znaczenie. Dzisiaj zaświeciło się zielone światło dla realizacji zadania w Olkuszu. To potrzebna i wyczekiwana zmiana. Stacja kolejowa zyska nowe oblicze, zwiększy się dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, a dzięki modernizacji urządzeń stacja uzyska dostosowanie do nowych możliwości rozwoju kolei” – poinformował Łukasz Kmita.

„W ramach prac przewidziano między innymi kompleksową przebudowę układu torowego oraz budowę dwóch peronów o długości odpowiednio 400 i 500 m. Zadbano o infrastrukturę – w tym ławki i wiaty. Projekt obejmuje także dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W miejsce dotychczasowej kładki dla pieszych, która stanowiła dojście do peronów, powstanie przejście pod torami wyposażone w windę. Tak stacja Olkusz przejdzie gruntowną metamorfozę, a korzystający z niej zyskają nową jakość” – mówi Jacek Osuch, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, poseł ziemi olkuskiej.

Zadanie finansowane jest ze środków budżetu państwa.

Inwestycje mieszkaniowe