ABW zatrzymała Rosjan promujących Grupę Wagnera w Krakowie
Źródło: unsplash.com

ABW zatrzymała Rosjan promujących Grupę Wagnera w Krakowie

11 sierpnia Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch obywateli Rosji – Aleksieja T. i Andrieja G.

Kryminalne

Dodany: 14 sierpnia 2023, 10:00

Ostatnie zmiany: 14 sierpnia 2023, 10:01

  • Mężczyźni rozpowszechniali materiały propagandowe rosyjskiej Grupy Wagnera w Krakowie i Warszawie. Ulotki z napisem: "We are here. Join us" („Jesteśmy tutaj. Dołącz do nas”) pojawiły się w kilku miejscach m.in. na murach i filarach wiaduktu.
  • Według ustaleń ABW, Rosjanie posiadali ponad 3 tysiące materiałów propagandowych promujących Grupę Wagnera, które zostały im przekazane w Moskwie.
  • Aleksiej T. i Andriej G. rozkleili łącznie około 300 ulotek we wskazanych im miejscach publicznych na terenie Krakowa i Warszawy. Swoje działania dokumentowali na bieżąco, aby na podstawie zdjęć otrzymać wynagrodzenie od strony rosyjskiej.
  • Mężczyźni za wykonanie zadania mieli otrzymać nawet do 500 tys. rubli rosyjskich (ok. 20 tys. zł).
  • Obu podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

„Prokuratura postawiła zatrzymanym szereg zarzutów, w tym działania w obcym wywiadzie przeciwko Polsce, udziału w międzynarodowym związku o charakterze zbrojnym mającym na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym, prowadzenia zaciągu do zakazanej prawem międzynarodowym służby najemnej oraz stosowania, używania i propagowania symboli i nazw wspierających agresję zbrojną Rosji na Ukrainę. Zgodnie z decyzją sądu zatrzymani trafili do tymczasowego aresztu” – poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – „Opisywana działalność podejrzanych to element rosyjskiej wojny hybrydowej przeciwko Polsce. Jej celem jest wytworzenie poczucia zagrożenia wśród Polaków” – dodaje.

Inwestycje mieszkaniowe