22-latek był poszukiwany listem gończym za przeklinanie
Źródło: pixabay.com

22-latek był poszukiwany listem gończym za przeklinanie

Krakowianin sam zgłosił się na komisariat.

Kryminalne

Dodany: 26 sierpnia 2023, 12:22

Ostatnie zmiany: 26 sierpnia 2023, 12:46

  • W czwartek media obiegła informacja o 22-latku poszukiwanym listem gończym za przeklinanie.
  • Sprawa trafiła do sądu rejonowego – zasądził grzywnę, której krakowianin nie zapłacił. Wydano wówczas postanowienie o poszukiwaniu listem gończym.
  • Mężczyźnie groziły dwa dni zastępczej kary aresztu za używanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym (art. 141 kodeksu wykroczeń).

Policja poinformowała, że 22-latek mógł wpłacić grzywnę i tym samym wykupić się kary od kary pozbawienia wolności. Podała również, że za przeklinanie w miejscu publicznym grozi mandat w wysokości od 50 złotych do 100 złotych.

„Sprawa dotycząca wykroczenia trafiła do sądu rejonowego, a ten ostatecznie zasądził grzywnę, której mężczyzna nie zapłacił, a która zgodnie z polskim prawem została zamieniona na 2 dni zastępczej kary aresztu. Sąd wydał postanowienie o poszukiwaniu listem gończym. Zgodnie z obowiązującymi od stycznia przepisami (art. 14a par. 1 Kodeks Karny Wykonawczy) policja ma obowiązek rozpowszechnić list gończy ze skazanymi na karę pozbawienia wolności zarówno za przestępstwa jak za wykroczenia. List gończy podlega rozpowszechnieniu przez opublikowanie za pomocą Internetu, chyba że sąd postanowi inaczej” – czytamy w komunikacie małopolskiej policji.

W ciągu kilku godzin od opublikowania listu gończego w mediach społecznościowych krakowianin sam zgłosił się na komisariat, zapłacił grzywnę i wykupił się od kary aresztu.

Inwestycje mieszkaniowe