200 mln zł z rządowego programu na restaurację zabytków
Kraków zabytki
Źródło: pixabay.com

200 mln zł z rządowego programu na restaurację zabytków

200 mln zł z rządowego programu na restaurację zabytków. Z budżetu skorzystają także inne ośrodki kultury i gminy w całej małopolsce.

Kulturalne

Dodany: 17 lipca 2023, 17:07

Ostatnie zmiany: 18 lipca 2023, 11:16

  • Województwo małopolskie otrzyma w sumie prawie 202 mln zł
  • Dzięki środkom zostanie wykonanych prawie 380 inwestycji i remontów dotyczących zabytków
  • W Krakowie renowacją zostaną objęte m.in.: wieża dzwonna bazyliki Mariackiej, willa „Modrzejówka” oraz trzy elewacje budynków przy ul. Siennej 5 i Stolarskiej 1-3

„Każdy z tych obiektów, które znalazły się na liście inwestycji z rządowym dofinansowaniem, to świadek historii. To perły i perełki naszej kultury. Dzięki tym środkom wykonanych zostanie prawie 380 inwestycji związanych z zabytkami: prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych” – informuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Z budżetu skorzystają także inne ośrodki kultury i gminy w całej małopolsce m.in.: gmina kościelisko, gmina miechów, powiat bocheński, Nowy Sącz, a także wiele innych.

Mieszkańcy Krakowa już długo domagali się renowacji dawnej willi wybitnej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Powstała nawet petycja, aby Kraków wykupił niszczejącą i opustoszałą willę „Modrzejówka” położoną przy al. Grottgera 11 wraz z przylegającym do niej ogrodem i w ten sposób powiększył teren parku Młynówka Królewska. Koniec końców petycję odrzucono, właścicielem miejsca niezmiennie pozostało Arcybractwo Miłosierdzia, ale willa doczekała się środków na renowację.

Inwestycje mieszkaniowe